Lieldienu balva 2021: pirmais knock-out sprints Latvijā

Ar emocijām piesātinātām knock-out sprinta sacensībām noslēgušās Lieldienu balvas sprinta orientēšanās sacensības, kas šoreiz pandēmijas ieviesto korekciju dēļ notika 28. augustā. Lietus izmērcētajos Mežciema pagalmos izvītajās distancēs savus spēkus un prasmes pārbaudīja aptuveni 340 dalībnieki.

Sacensības sākās ar individuālajām sprinta distancēm visu vecuma un meistarības grupu dalībniekiem, kuriem tā bija šīs sezonas pēdējā iespēja iekrāt Latvijas Sprinta kausa kopvērtējuma punktus. Lai arī distances padomju laikā būvētajā Rīgas apkaimē nebija ļoti sarežģītas un daudz ko izšķīra skriešanas ātrums, tomēr bija jāuzmanās, lai neuzmanības dēļ nepazaudētu sekundes vai pat minūtes, iekrītot kādā no distanču plānotāja slazdiem.

Lieldienu balvas pamatsacensības

Elites grupā individuālais sprints gan skaitījās kā atsevišķas sacensības ar savu vērtējumu un tā rezultāti deva izšķirošos punktus Latvijas Sprinta kausa kopvērtējumā, taču vienādās distancēs ar 16-18-35 grupām tas bija arī kvalifikācijas kārta knock-out sprintam. Šis apstāklis noteica to, ka pirmajā sacensību kārtā varēja redzēt dažādas pieejas, piemēram, daži sportisti centās pietaupīt spēkus knock-out kārtām, citi savukārt pieļāva kļūdas un metās zaudēto atgūt.

Kolins Kolbe izmanto Latvijas izlases sportistu prombūtni un dominē

Vīriešu elitē jau individuālajā sprintā iezīmējās pārliecinošs līderis – vācietis Kolins Kolbe, kurš šobrīd dzīvo Latvijā un pārstāv Ozonu. 21. vietas ieguvējs šī gada PČ sprinta distancē izmantoja Latvijas izlases sportistu neierašanos un absolūti dominēja šajās sacensībās. Arī otrajā vietā finišēja Latvijā dzīvojošs ārzemju sportists – Gajs Sabo Bars no Izraēlas, kurš jau vairākus gadus dzīvo Ērgļos. Ar šo otro vietu Mežmalu sportists nodrošināja uzvaru Latvijas Sprinta kausa kopvērtējumā. Par trešo vietu izvērtās ļoti saspringta neklātienes sacensība, jo astoņu sekunžu ietvarā finišēja četri sportisti, no kuriem ātrākais vai veiksmīgākais izrādījās Rihards Krūmiņš (Alnis OK-JNSC).

1.Colin KolbeOzons0:12:51
2.Guy Sabo BarMežmalas/Madona0:13:46
3.Rihards KrūmiņšAlnis OK-JNSC0:14:05
4.Renārs RozeOgre OK/SC0:14:06
5.Alvis ReinsonsMežmalas/Madona0:14:10
6.Valters ReneslācisOgre OK/SC0:14:13

Knock-out kvalificējās 11 elites sportisti un viens M18 grupas skrējējs Gustavs Staņa (IK Auseklis).

Puķīšu dubultuzvara

Sieviešu elitē nepārsteidza sacensību favorītu Iritas Puķītes (OK Kāpa) drošā uzvara individuālajā sprintā un Elizabetes Blūmentāles (Ozons) izcīnītā trešā vieta, taču Iritas meitas Lauras Puķītes (Ozons) rezultāts, kas deva otro vietu, gan ir uzskatāms par pārsteidzošu rezultātu! Mātes-meitas dubultuzvara Latvijas orientēšanās sacensībās ir kaut kas vēl nebijis!

1.Irita PuķīteKāpa OK0:14:29
2.Laura PuķīteOzons0:15:15
3.Elizabete BlūmentāleOzons0:15:40
4.Kristīne BrunereMeridiāns-CPSS-Pārgauja0:16:21
5.Anna Eleonora FreimaneOzons0:16:24
6.Liene TamužaOzons0:16:55

Sieviešu knock-out raundiem kvalificējās piecas labākās elites sportistes, Ilona Daģe un Liene Brūvele no W35 grupas, Laura Berķe (IK Auseklis), Agnese Jaunmuktāne (OK Azimuts-SmBJSS), Leonarda Baltiņa (Meridiāns-CPSS-Pārgauja) no W18 grupas un Sanda Lapiņa (IK Auseklis) un Anete Strauta (Madonas BJSS/OK Arona) no W16 grupas.

Nedaudz negaidīta bija Latvijas Sprinta kausa kopvērtējuma uzvarētājas Lauras Savickas (Azimuts OK-Sm BJSS) neiekļūšana knock-out raundos, bet viņai izšķiroša izrādījās kļūda garajā etapā uz 6. kp, ieskrienot “slazdā” un zaudējot teju pusotru minūti.

Pirmais knock-out sprints Latvijā

Šī bija pirmā reize, kad Latvijā notika no Pasaules kausa programmas adaptētās knock-out jeb izslēgšanas sprinta sacensības. Kā minēts, izslēgšanas sprinta raundiem varēja kvalificēties 12 labākie no priekšsacīkšu distancēm, kas apvienoja 16-18-21E-35 grupas. Tālāk sacensības notika pusfinālos pa 6, no kuriem 3 labākie katrā pusfinālā iekļuva fināla sacensībās. Līdz ar to dalībniekiem bija jādomā ne tikai par to, kā veikt savu labāko skrējienu un izvēlēties labākos ceļu variantus, bet arī apsvērt situāciju taktiski. Knock-out raundu distances veda ap un pa Mežciema pamatskolas tuvāko apkārtni, dalībniekiem piedāvājot pāris izšķirošas ceļu variantu izvēles un skatītājiem – iespēju sportistus redzēt darbībā vairākkārt.

Pusfināli bez lieliem pārsteigumiem

Pusfinālos, lai arī tika pieļautas vairākas kļūdas un sacensības bija dinamiskas, tomēr iztika bez lieliem pārsteigumiem. Pēc sekmīgām individuālā sprinta sacensībām nedaudz negaidīti bija tas, ka finālos neiekļuva Gajs Sabo Bars un Laura Puķīte. Pozitīvi pārsteidza finālā iekļuvušās jaunietes Laura Berķe un Agnese Jaunmuktāne.

Negaidīta uzvarētāja sieviešu finālā

Uz starta līnijas finālsacensībās stājās Kristīne Brunere (Meridiāns-CPSS-Pārgauja), Anna Eleonora Freimane (Ozons), Irita Puķīte, Elizabete Blūmentāle, Laura Berķe un Agnese Jaunmuktāne, taču prognozēt kaut ko bija neiespējami.

Pēc distances ievada pa skeitparku un divu kontrolpunktu atrašanas bērnudārza teritorijā bija pienācis brīdis pirmajam izšķirošajam lēmumam par ceļu variantu izvēli uz 5.kp.

Anna Eleonora Freimane un Agnese Jaunmuktāne bez minstināšanās izvēlējās īsako, bet sarežģītāko dienvidu variantu, bet pārējās fināla dalībnieces pēc nelielas pauzes devās uz ziemeļiem. Šajā etapā Freimane ieguva vadību, bet no līderēm atpalika Blūmentāle un Berķe. Brunerei un Puķītei nācās pamatīgi piepūlēties, lai atgūtu zaudētās sekundes.

Nākamais izšķirošais moments bija viltīgais etaps uz 7. kp, kurā finālistes pārsteidza aizvērtie vārti, kas bija atvērti pusfinālā. Visas četras līderes pieskrēja pie slēgtajiem vārtiem, bet Freimane situāciju saprata visātrāk un saglabāja līderes pozīciju arī pēc šīs kļūdas. Vairāk laika atkal zaudēja Puķīte un Brunere, kurām distances noslēdzošajā posmā nācās krietni kāpināt tempu, lai zaudēto atgūtu.

Finišā vadību noturēja Anna Eleonora Freimane, izcīnot vēsturisku un negaidītu uzvaru.

Rādījās, ka būs aizraujoša cīņa par atlikušajām pjedestāla vietām starp Jaunmuktāni, Bruneri un Puķīti, taču Irita, cenšoties panākt līderi, pašā pēdējā distances etapā apmulsa, domādama, ka jāpaņem vēl kāds kontrolpunkts, pagriezās atpakaļ un palaida garām konkurentes. Līdz ar to Kristīne Brunere un Agnese Jaunmuktāne finišā sadalīja otro un trešo vietu.

1.Anna Eleonora FreimaneOzons0:06:33
2.Kristīne BrunereMeridiāns-CPSS-Pārgauja0:06:46
3.Agnese JaunmuktāneAzimuts OK-Sm BJSS0:06:48
4.Laura BerķeAuseklis IK0:06:53
5.Irita PuķīteKāpa OK0:07:01
6.Elizabete BlūmentāleOzons0:07:03

Fotofinišs vīriešu finālā

Vīriešu fināla distance un izaicinājumi bija tādi paši kā sievietēm. Finālā iekļuva Andris Gailis (IK Auseklis), Rihards Krūmiņš, Jānis Baunis (Madonas BJSS/OK Arona), Kolins Kolbe, Renārs Roze un Valters Reneslācis (abi – Ogre OK/SC).

Līdzīgi kā iepriekšējā finālā, arī šajā pirmā grupas sadalīšanās notika pie 4. kp – gandrīz visi izvēlējās sekot ātrajam Kolinam Kolbem, izņemot Renāru Rozi, kurš vienatnē devās ziemeļu variantā. Arī šoreiz ziemeļu variants izrādījās nedaudz lēnāks, un Roze ar šo lēmumu nokļuva grupas aizmugurē.

Un vēlreiz skatītāji sacensību centrā varēja noraudzīties, kā vadošā sportistu grupa pieskrien pie aizvērtajiem vārtiem uz 7. kp. Atkal savu variantu izvēlējās Roze, kurš ar to spēja no grupas beigām pakāpties līdz trešajai vietai un iesaistīties finiša cīņā par godalgotajām vietām. Ja kāds no sekotājiem būtu izvēlējies pašu labāko variantu – jau no paša 6. kp griezties atpakaļ un skriet visapkārt pa rietumiem – šis kāds, visticamāk, būtu uzvarējis.

Lai arī pēc pieļautās kļūdas Kolbem bija pamatīgi jāiespringst, lai noturētu vadību, tas tomēr izdevās un par uzvarētāju pāri kļuva pāris ikdienā – Ozona orientieristi Kolins Kolbe un Anna Eleonora Freimane.

Taču cīņa par 2.-4. vietu izvērtās ārkārtīgi saspringta. Jānis Baunis distances pēdējos etapos pazaudēja otro pozīciju – no sākuma viņu apsteidza Renārs Roze, bet pašā finišā garām tika arī Rihards Krūmiņš, kurš ar ārkārtīgi spēcīgu finišu gandrīz panāca Renāru Rozi – pietrūka vien dažu centimetru.

1.Colin KolbeOzons0:05:24
2.Renārs RozeOgre OK/SC0:05:25
3.Rihards KrūmiņšAlnis OK-JNSC0:05:26
4.Jānis BaunisMadonas BJSS/OK Arona0:05:27
5.Valters ReneslācisOgre OK/SC0:05:43
6.Andris GailisAuseklis IK0:05:46

Sportistu komentāri

Anna Eleonora Freimane (5. vieta individuāli, 1. vieta knock-out sprintā):

“Šo knock-out sprintu gaidīju jau pāris nedēļas, jo zināju, ka būs iespaidīgi. Kvalifikācijā man gāja diezgan slikti – nepareizas ceļa izvēles un muļķīgas kļūdiņas. Domāju, ka galu galā varētu pat nekvalificēties, bet tomēr izdevās. Galvenā doma abos finālos bija, ka ir jāskrien savs skrējiens, kas attiecīgi arī palīdzēja iegūt uzvaru. Godīgi sakot, biju pārsteigta, ka finišēju pirmā, jo pirms abiem fināliem jutos diezgan nogurusi un zināju, ka pārējās meitenes ir spēcīgas.

Man ir ļoti liels prieks, ka Latvijā tika organizēts šāda formāta sprints, jo šis bija labs izturības un spriedzes treniņš.”

Kolins Kolbe (1. vieta individuāli, 1. vieta knock-out sprintā):

“Pusfināls izdevās ļoti labi. Zināju, ka esmu ātrāks par pārējiem un varu to izmantot.

Finālam nebija ne vainas līdz pēdējai ceļu izvēlei, kurā nepamanīju aizvērtus iepriekš vaļā esošos vārtus. Man paveicās, ka tajā brīdī neviens man nenonāca priekšā, bet piepeši vajadzēja ļoti piepūlēties, lai finišā nonāktu kā uzvarētājs.

Protams, esmu priecīgs, ka izdevās uzvarēt, bet zinu arī, ka man nedaudz paveicās – tāda ir knock-out sprinta burvība – viss ir iespējams (skatīt sieviešu finālu)!”

Renārs Roze (4. vieta individuāli, 2. vieta knock-out sprintā):

“Pēc Jukolas trīs dienas vispār neskrēju un biju diezgan saguris, bet Lieldienu balva man allaž ir patikusi, tāpēc nevarēja neskriet, jo vairāk tāpēc, ka īpaši uzrunāja piedāvātais knock-out sprints. Biju diezgan drošs, ka pat ar ne pārāk labo fizisko kondīciju tikšu vismaz pusfinālā, bet cerēju arī uz finālu.

Rīta kvalifikācijas distance tehniski šķita diezgan vienkārša, vairākkārt arī nācās piebremzēt auto satiksmes dēl. Pamanījos paskriet garām pirmajam punktam – to redzot, bet esot pilnībā pārliecināts, ka tas nav mans. Turpat vēl uz slidenās zāles pamanījos arī nokrist. Vēl ne pārāk labu variantu izvēlējos garajā etapā, uztaisot pārāk lielu “S” burtu, nevarot līdz galam izšķirties par variantu. Citādi kļūdu īsti nebija, un arī beigu daļā jau vecajā kartē biju izpētījis mazos tuneļus lielajās mājās, kas citādi varbūt būtu nedaudz samulsinājuši.

Finišā viena zaudēta sekunde trešajai vietai bija nepatīkama, bet tāds nu ir sprints – bija jāskrien ātrāk.

Pusfināls, manuprāt, bija izplānots ļoti veiksmīgi – bija gan kontaktcīņa, it sevišķi pirmos punktus, gan atšķirīgi etapi, gan arī dažādi iespējamie varianti, kas ļāva sportistus izkliedēt. Divi kilometri gan pagāja ļoti ātri. Otrā apļa vidusdaļā sāku nojaust, ka esmu puslīdz stabilā otrajā pozīcijā, tāpēc varēju neskriet uz visiem 100%. Uz pēdējo punktu un finišu gan atkal nedaudz pieliku tempu, jo jutu, ka aizmugurējie strauji tuvojas. Bet tāpat droša otrā vieta un vieta finālā.

Finālā nedaudz negaidīti bija tas, ka distance visiem bija vienāda. Ne pārāk patika pirmie divi punkti, kas kopumā sprintam būtu ļoti laba punktu vieta, taču skrienot barā bija ļoti jāuzmanās, lai uz daudzajām skeitparka asfalta kantēm kaut kur neaizķertos. Jau uz ceturto punktu izvēlējos apskriet bērnudārzam pa otru pusi atšķirībā no priekšā skrienošajiem, un arī uz nākamo garo etapu vienīgais izvēlējos labo variantu, kas gan izrādījās pāris sekundes garāks. Līdz ar to pie piektā punkta biju grupas beigās.

Sesto paņēmu aiz visiem, un, lai arī uz septīto sākotnēji biju izplānojis iet atpakaļ no punkta, izvēloties labāko labo variantu, tomēr pavilku grupai sākumdaļu līdzi, izlemjot iet gar pēdējo punktu. Jau laicīgi biju izpētījis, ka vārtiņi, kas pusfinālā bija vaļā, nu bija ciet (te lieti noderēja neuzkrītošie mājieni Lieldienu balvas nolikumā par to, ka pusfinālā un finālā kartē var būt atšķirības). Redzēju, ka pārējie šo variantu neskrien un bija cerība, ka varbūt varētu tos noķert. Punktu paņēmu kā trešais, pēdējos divus etapus zināju no galvas un atlika tikai skriet. Ātri izrāvos otrajā vietā, taču finišā daudz netrūka, lai to pazaudētu.

Azarts beigās bija ļoti liels un prieks par otro vietu. Domāju, ka pusfināla/fināla distances bija izplānotas labi un arī skatītājiem bija ko redzēt. Fiziski, iespējams, nebiju otrās vietas līmenī, taču paveicās, ka gāju savus variantus, bet pārējie sekoja līderim kļūdā. Ja vēl būtu izticis bez lietus un slapjām botām, tad pasākums būtu pavisam izdevies.”

Rihards Krūmiņš (3. vieta individuāli, 3. vieta knock-out sprintā):

“Jau pirms sacensībām biju diezgan pārliecināts, ka skriešu finālā. Stabils skrējiens kvalifikācijas kārtā distances beigās ļāva pat neskriet uz 100%, jo biju pārliecināts par vietu starp labākajiem 12. Pusfinālā jau uz otro punktu paņēmu nepareizu variantu, kas Valteram un Gajam ļāva iegūt 13 sekunžu pārsvaru. Distances laikā sanāca šo pārsvaru gandrīz pilnībā sadeldēt. Skrienot uz pirmspēdējo punktu visi četri (Valters, Gajs, Jānis un es) bijām gandrīz pilnīgi blakus, taču ieliekot nākamajā ātrumā bija skaidrs, ka Gajs līdzi netiek, tā ka droši biju starp labākajiem trim un varēju mierīgi finišēt. Kad finālā tika dalītas kartes, sapratu, ka distances būs vienādas, un taktika mainījās uz turēšanos līdzi Kolinam (izskatās, ka tāda bija visiem, izņemot Renāru). Diemžēl distances beigās attapos par vēlu un biju jau patālu aiz konkurentiem, taču, apzinoties savu finiša jaudu, centos darīt, ko varu, un pāris metrus pirms līnijas sanāca apdzīt Jāni. Līdz Renāram pietrūka varbūt pusmetrs, varbūt mazāk, kas atstāj nelielu rūgtumu. Kopumā esmu priecīgs, ka jau šosezon katrās sacensībās es cīnos par pjedestālu elites grupā. Nekad nebiju skrējis knock-out sprintu un domāju, ka šī bija lieliska pieredze, kas dos priekšrocības šajā disciplīnā nākotnē.”

Kristīne Brunere (4. vieta individuāli, 2. vieta knock-out sprintā):

“Jau pirms kvalifikācijas starta zināju, ka gribu startēt arī knock-out sprintā, jo pagājušā gada vasaras sākumā, kad pirmo reizi ar izlasi izmēģināju šāda veida sprintu, sapratu, ka ļoti patīk, kā arī paši sprinti man ir ļoti iepatikušies.

Kvalifikācijas distancē pieļāvu mazliet vairāk kā minūti lielu kļūdu, aizskrienot uz blakus kontrolpunktu, ko sapratu jau tikai ceļā uz nākamo punktu. Tā arī liedza cīnīties par vietu trijniekā Lieldienu balvā.

Tik un tā izdevās iekļūt pusfinālā, kurā atkal kļūdījos uz aptuveni 45 sekundēm, jo sajaucu dzīvokļu māju pagalmus, taču pēc tam centos skriet ātrāk, jo pēc kļūdas biju 6. vietā. Finišā redzot meitenes, kuras iekļuva finālā no otrā pusfināla jau sapratu, ka būs nopietna cīņa par vietu trijniekā.

Finālā pārsvarā skrējām blakus ar Iritu, jutos fiziski labi, tad izvēlējāmies lēnāku ceļa variantu, kur mūs apdzina citas meitenes. Uz distances pašām beigām es nepamanīju, ka ir aizvērti vārti, kas pusfinālā bija vaļā. Apstājos un nesapratu, kāpēc konkurentes aizskrien prom, līdz paskatījos uz priekšu un ieraudzīju vārtus. Tajā brīdī jau biju palikusi pēdējā un sāku kāpināt tempu, lai panāktu un apdzītu pārējās. Domāju, ka augstāka vieta par trešo vairs nav sasniedzama, jo bija palikuši tikai divi īsi etapi, taču tieši pirms pēdējā punkta Irita saminstinājās un paspēju apdzīt arī viņu.

Pēc finiša biju ļoti priecīga par otro vietu, taču ticu, ka, pamanot vārtiņus, būtu varējusi cīnīties arī par uzvaru. Liels paldies organizatoriem par šādas sprinta disciplīnas ieviešanu Latvijā, es ļoti izbaudīju!”

Agnese Jaunmuktāne (2. vieta S18 individuālajā sprintā, 3. vieta knock-out sprintā):

“Manuprāt, distances nebija ļoti sarežģītas, protams, bija jāpiedomā, kā un kur skriet. Skrienot pieļāvu dažas kļūdas, izvēlējos arī nepareizos ceļu variantus, ko ieraudzīju vēlāk, analizējot distances.

Šī bija laba pieredze, jo, knock-out sprintā skrienot kopā ar citu grupu meitenēm, es sapratu, cik ātri ir jāskrien, kādus variantus viņas izvēlas. Atmosfēra bija laba, prieks par to, cik labi noskrēju, īsti negaidīju, ka tikšu finālā. Sapratu, ka es to varu un tikai jāskrien ar pārliecību un nevajag padoties.”

Foto (Jānis Līgats): https://photos.app.goo.gl/59RRLEnqtapzPV7c8 Sprinta rezultāti: https://lof.lv/seriali_rez/?id=2021040500#r Knock-out sprinta rezultāti: https://lof.lv/seriali_rez/?id=2021082800#g Visas kartes un daži ceļu varianti: https://photos.app.goo.gl/yxRBedytgAfWYZbx7 GPS atkaŗtojums: https://otracker.lt/ Video: https://youtu.be/uOESemdyk9I